Aračkinje baračkinje… (deo 2.)
|Ljudski je grešiti. Ako ste generalni menadžer NBA tima, još je ljudskije nego obično. Svi mnogo nade ulažu u draft: igrači, kojima cela karijera zavisi od tih par sati, navijači, žedni nove krvi na NBA terenima, ali pre svega sami NBA timovi, koji svoju strategijski plan za narednih nekoliko sezona upravo zasnivaju na izboru baš TOG igrača koji im je falio. A onda na dugoočekivanom draftu prođu kao hidrant u sobi punoj pasa… Naravno, bogovi košarke se ponekad sažale pa dozvole timu da kupe baš ono što su videli na reklami, a postoje i slučajevi kada na draftu prođete bolje nego narkoman u apoteci. U ovom postu ću vam prikazati neke od igrača koji bi mogli da se ispostave kao „rekao sam vam“ potez drafta 2013.
Potencijalne krađe
Ne kradi. Tako glasi jedna od zapovesti. U slučaju NBA drafta, kradi koliko god možeš. „Krađom“ na draftu se nazivaju igrači koji nisu bili visoko kotirani na draftu, ali su napravili nesrazmerno velike profesionalne karijere. Shawn Kemp (17. pik), Michael Finley (21. pik), Gilbert Arenas (30. pik), Cuttino Mobley (41. pik), Nick Van Exel (37. pik), Michael Redd (43. pik), Tim Hardaway (14. pik), David Lee (30. pik), Rajon Rondo (21. pik), Luis Scola (55. pik), Marc Gasol (48. pik), Manu Ginobili (57. pik) – sve su to „ukradeni“ igrači sa prethodnih draftova koji su se pokazali neverovatnim investicijama. Budućnost će pokazati ko je od današnjih generalnih menadžera najveći prorok. Za početak, evo igrača za koji bi se moglo jednog dana ispostaviti da su bili dobre krađe:
Trey Burke (Michigan)
Pozicija: plejmejker
Starost: 20
Visina/težina: 185/85
Prednosti: Šta više reći što nisam ponovio toliko puta do sada u ovom blogu? Osim odgovora na pitanje zašto sam ga stavio u ovu grupu. Burke je pobednik. Ima tu crtu karaktera. A i pogled, zar ne? Veliki borac, neverovatno takmičarski nastrojen. Najbolje igra onda kada je najteže. Pravi lider koji će poneti teret na svojim leđima i odvesti tim do pobede. Izuzetno konstantan, ne upada u vrtloge forme, kako u sezoni, tako i u toku meča. Odličan organizator i dodavač. Paklen pick’n’roll igrač. Najbolji plejmejker u NCAA po pitanju odnosa asistencije/izgubljene lopte. A uz sve to i vrhunski strelac, odličan i u prodoru i u šutu za tri poena. I na koledžu je bez problema šutirao NBA trojke. Trey Burke je najbolje što koledž košarka može da ponudi NBA ligi ove sezone. A i kako da ne gotivite čoveka koji se zove Alfonso Clark Trey Burke The Third?
Mane: Ima ih, daleko od toga da je savršen. Pre svega visina i atletske sposobnosti. Današnji NBA plejmejker je neko ko će da preleti ceo teren i zakuca preko centra, krilnog centra i svog centra pride. I uz to se uhvati zubima za obruč. Burke je daleko od takvog materijala. Prosečan dribling i prvi korak. Isključivi dešnjak koji napada desnom stranom. Nema fizikalije da lako prodire pored NBA igrača, a ni floater mu se ne nalazi u napadačkom arsenalu. Odbrana mu takođe može predstavljati problem iz nabrojanih razloga.
Prognoza: Sa koje god pozicije da bude izabran, Burke će biti krađa ovog drafta. Postoji šansa da ga Orlando pokupi sa druge pozicije, ali je realnije da to bude negde od 6. do 10. mesta. Mislim da će Burke biti ovogodišnji Lillard.
C.J. McCollum (Lehigh)
Pozicija: bek/plejmejker
Starost: 21
Visina/težina: 191/89
Prednosti: I mi blogeri imamo svojih ljubimaca. Jednog ste već upoznali. Evo i drugog. C.J. McCollum je možda i najbolji napadač u čitavoj draft klasi, uz McLemore-a i DeShauna thomasa sigurno u top 3. Još uvek je dilema da li je PG ili SG. Odgovor na oba pitanja je njegov univerzitet – maleni Lehigh. Tamo je planirano da igra beka, ali je u nedostatku dobrog organizatora morao da prenosi loptu i organizuje igru. To je obično značilo pronalaženje dobre pozicije za šut. C.J. može da da koš na sve moguće načine: spot-up šut, šut iz driblinga, trojka, poludistanca, floater, fade-away, prodor, pick’n’roll, pick’n’pop, back door utrčavanje, šuta sa pola terena, zakucavanje, polaganje,… šta god da vam padne na pamet, McCollum je već uradio. Odličan crossover, brz prvi korak, lagano dizanje na šut, izuzetna preciznost (pre povrede ove sezone šutirao 51% za tri, i to ne na malom uzorku). Izuzetno inteligentan, hladan u završnicama, odlično nalazi načine da se suprotstavi svakoj odbrani. Bio je alfa i omega svog tima, najveći je razlog zašto su mu saigrači videli kako izgleda završni turnir, a jedini što su spoznali i kako izgleda proći prvu rundu. Kao freshman je doveo Lehigh do turnira i ubacio Kansasu 26 poena. Dve godine kasnije sam je izbacio Duke u jednom od najvećih iznenađenja u istoriji turnira ubacivši im 30 poena. Pitanje je šta bi još uradio da je kojim slučajem u ekipi imao još nekog košarkaša. I prošle godine je bio planiran za draft, ali se odlučio da završi studije. Ovu sezonu je počeo fantastično, bio najbolji strelac lige, a onda se početkom godine povredio i propustio ostatak. Paklen igrač.
Mane: Subjektivno, nema ih. Objektivno, sa svojom visinom, najverovatnije će morati da se prilagodi igri na poziciji jedan. Samo 3 asistencije u proseku izgleda malo, ali treba imati na umu da je ipak igrao sam, ne zato što je hteo, već zato što je morao. Solidan je atleta, ništa specijalno za NBA uslove. Ipak je igrač sa malog programa, imao je nekoliko fantastičnih partija protiv velikih timova koje su ga stavile na mapu (36 poena Baylor-u, 30 Duke-u), ali je u suštini igrač koji iz treće lige dolazi u prvu.
Prognoza: McCollum je jedan od najzrelijih igrača na draftu i biće potpuno spreman da od prvog meča krene sa otplaćivanjem ukazanog poverenja na rate. Trebalo bi da bude izabran kao lottery i usreći budućeg vlasnika (ok, ok, znam da zvuči kao opis šteneta datog na usvajanje).
Kelly Olynyk (Gonzaga)
Pozicija: krilni centar/centar
Starost: 22
Visina/težina: 213/106
Prednosti: Davno izgubljeni brat Fabricia Oberta je jedan od boljih visokih igrača ovogodišnje draft klase. Imao je odličnu sezonu na Gonzagi gde je izbio u prvi plan, pomalo nenadano. Izuzetan napadač, solidan na postu, jako dobar u šutu sa polu distance, pa i sa distance. Odlična koordinacija, razumevanje igre i asistencija, što je razumljivo jer je do treće godine srednje škole igrao plejmejkera, čak i kada je preko noći izrastao dvadesetak cm. Dosta je snažan, odlično postavlja blokove i dobro se gradi. Inteligentan, dobro koristi fintu šuta, otvara se, utrčava na vreme. Jako dobar sa linije penala, preko 82%. Šutnuće i trojku ako ga odbrana zaboravi. Odličan radnik, veliki borac, unosi dosta energije u ekipu.
Mane: Ne uklapa se u kalup modernog, atletskog NBA centra. Više je igrač starog kova koji će pre pokušati da provuče loptu ispod ruke defanzivca, nego što će monstruozno zakucati preko njega. Nije ni dovoljno brz ni eksplozivan da isprati više atletske rivale u odbrani. Građa tela, odnosno masivne noge, mu smanjuju pokretljivost i odraz, ali mu daju dobar oslonac. Nije bloker kakav se očekuje od igrača te visine, prosečan raspon ruku i odraz taman toliki da se jedva izvuče list papira sigurno ne pomažu u odbrani, a ni u skoku.
Prognoza: Ovaj Kanađanin je jedan od poslednjih preživelih predstavnika davno izumrle vrste belih, inteligentnih centara iz vremena kada se košarka igrala glavom, a ne samo bicepsima. Baš zbog toga postoji šansa da bude izabran tek sredinom prve runde i pokaže se kao blue chip, odnosno, odlična investicija.
Tim Hardaway Jr. (Michigan)
Pozicija: bek šuter
Godine: 21
Visina/težina: 198/90
Prednosti: Odlična građa i NBA genetika (otac Tim „Killing-crossover“ Hardaway). Izuzetan atleta, dosta je radio na šutu što je dalo odlične rezultate u seniorskoj godini. Lider, borac, igrač energije. Odličan u tranziciji, skočan, brz. Pravi timski igrač koji ne očekuje da se sve vrti oko njega, ali zna da preuzme odgovornost kada zatreba. Veliki radnik, skauti na NBA Combine su prezadovoljni njegovom radnom etikom i uloženom energijom. Dobro se kreće bez lopte, odlično koristi blokove i pravi dobru poziciju za šut. Zreo za prelazak na sledeći nivo.
Mane: Brzina, eksplozivnost, prvi korak. Pitanje je koliko će u NBA moći da iskreira sopstveni šut pored vrhunskih defanzivaca. Solidan defanzivac, ali ima problema da isprati brže i prodornije igrače. Ne koristi dovoljno prodor, često se diže na isforsiran šut sa poludistance, umesto da napadne obruč. Šlab gornji deo tela često omogućava protivnicima da ga lako izbace iz balansa.
Prognoza: Ukoliko THJ bude izabran tek početkom druge runde, kako se mislilo pre par sedmica, sigurno je da će biti u najužoj konkurenciji za krađu ovog drafta. Dobri rezultati na testovima i preddraft kampovima su ga pogurali do kraja prve runde, što je za njega odlična stvar, jer mu omogućava da upadne u ekipu koja će se boriti za plejof. A u takvom timu će se najbolje pokazati njegov timski duh i pobednički mentalitet. Knicksi sa 24. pozicije mi izgledaju kao odlična sredina za njega.
Jamaal Franklin (San Diego St.)
Pozicija: bek šuter/krilo
Starost: 21
Visina/težina: 196/87
Prednosti: Samopouzdanje. Nekako mi odaje utisak igrača koji je apsolutno siguran u svoje vrline i isto tako apsolutno blažen u neznanju po pitanju svojih mana. To ga čini i boljim igračem nego što realno jeste. Pravi atleta, u srednjoj školi se bavio košarkom, američkim fudbalom i skokom u vis, što je dalo rezultate u vidu fantastičnih predispozicija. Odlično je građen, fizički može da pokrije i poziciju niskog krila, i u odbrani i u napadu. Dobar napadač, postiže poene na različite načine. Odličan u izolaciji, vrlo eksplozivan u prodoru i dobar u šutu sa poludistance. Takođe, može i da se spusti na post u duelu sa nižim čuvarom. Odlično se kreće bez lopte, dobro utrčava, seče, otvara se za dodavanje. Dobar odbrambeni igrač, može da brani nekoliko pozicija. Fantastičan skakač, ima u proseku više skokova od mnogih centara. Odličan u brzoj, tranzicionoj košarci.
Mane: Ludak. Jednostano rečeno. Kao što sam već negde napisao, Franklin je bomba za koju ne znate da li će vam poslužiti kao ubitačno oružje, ili će vam eksplodirati u ruci. Previše diskutabilan šut, naročito njegova selekcija. Iako je u seniorskoj sezoni trojke šutirao ispod 28%, to mu nije smetalo da ih ispaljuje kao koštice od lubenice. Napadački potencijal zasnovan uglavnom na izolaciji i igri 1 na 1. Retko kada primeti četiri svoja saigrača na terenu. Iako veliki atleta, veliki broj kontri koje on povuče završava se izgubljenom loptom. Često i previše emotivan na terenu i oko njega.
Prognoza: Sada dok pišem ovo razmišljam zašto sam uopšte Franklina stavio u ovu grupu? Verovatno zato što u njemu ima mnogo sirovog potencijala koji može da se iskoristi. Predviđa mu se kraj prve runde, odnosno odlazak u neku od kvalitetnijih ekipa, što bi pozitivno uticalo na njegov takmičarski duh. Sa ovakvim igračima nema sredine, ili će postati zvezda, ili će završiti u nekoj nedođiji podno Kavkaza.Tamo će mu džemper u kojem igra dobro doći.
Ricky Ledo (kampus univerziteta Providence, lokalni parkovi,…)
Pozicija: bek šuter/krilo
Starost: 20
Visina/težina: 198/88
Prednosti: Ledo je najveća nepoznanica ovog drafta. Kao jedan od najboljih srednjoškolaca u klasi (6. Prospekt klase 2012, ispred Anthony Bennett-a i Marcusa Smart-a) i McDonald’s All-American, Ledo je završio na Providence-u. I brzo završio sa Providence-om. Naime, NCAA mu je zabranila takmičenje u freshman sezoni iz akademskih razloga. Tako je Ledo završio na draftu bez sekunda u koledž košarci. Njegova forma je velika misterija. Godina pauze na koledžu je učinila čuda sa Benom McLemore-om. Ledo je odličan fizikalac, fantastičan atleta i ubitačan napadač. Dobar je dodavač, igrao je pleja u većem delu kratke karijere, odlično kreira i sopstveni šut. I to jako dobar šut. Fantastičan sa loptom u rukama. Odličan odbrambeni igrač koji može da pokriva tri pozicije. Eksplozivan, prodoran, dobar i u tranzciji i u pozicionom napadu.
Mane: Slabiji u igri bez lopte. Nedovoljno snažan za kontakt igru. Dobar šuter, ali nedovoljno konstantan i upitne selekcije šuta. Veliko je pitanje kako će se snaći protiv profesionalaca posle propuštene koledž karijere. Godinu dana bez prave košarke i te kako utiče na psihu i kondiciju igrača. Loša utakmica ipak zamenjuje i najbolji trening. Dosta sirov materijal, upitan je i njegov odnos prema saigračima, želja, energija, ponekad izgleda da samo otaljava posao na terenu.
Prognoza: Veliko je pitanje ko je u stvari Ricky Ledo. Sigurno je da je u pitanju veliki talenat, ali, koliko ima timova spremnih da rizikuju? Ledo je impresionirao sve prvog dana pred-draft workouta, kasnije se malo spustio na zemlju, ali je sigurno skrenuo pažnju na sebe. Moguće je da će završiti kao pik prve runde, moguće je i da ne bude draftovan uopšte. Najrealnije je da završi kao sleeper u drugoj rundi. A onda sve zavisi od njega.
DeShaun Thomas (Ohio St.)
Pozicija: krilo
Starost: 21
Visina/težina: 201/100
Prednosti: Napadač. I to vrhunski napadač. To je nešto što ga prati od prvih dana bavljenja košarkom. U srednjoj školi je bio jedan od najboljih srednjoškolskih igrača u najkošarkaškijoj američkoj državi Indiani. A onda je učinio nešto zbog čega su ga zemljaci zamrzeli – otišao je na Ohio State. Thomas je jednostavno mašina za davanje koševa. Kakav god da mu je dan, koji god igrač da ga čuva, on će ubaciti svoju kvotu poena. I to će uglavnom učiniti dosta efikasno. Uz to je i veoma konstantan. Cele sezone mu brojke ne variraju mnogo od meča do meča. Odličan šuter, jako dobar u prodoru, izuzetan u post igri protiv nižeg rivala, trojka, poludistanca, levi polu-horog, desni polu-horog, fade-away, spot-up šut, ruka, noga glava, bilo koji deo tela… Thomas postiže koševe na spektakularno najrazličitije načine.
Mane: Još jedan tweener. Negde je to velika prednost kada možete da igrate na više pozicija. U NBA to samo znači da ni na jednoj niste dovoljno dobri. Previše spor i neprobojan za poziciju krila, previše nizak i slab za krilnog centra. Slab defanzivac, ponekad izgleda kao da se namerno ne troši previše i da je tu samo da popuni broj. Napadački odlično koristi mane protivnika, ali je pitanje kako će se snaći na višem nivou defanzive. Prosečan atleta. Ispodprosečan skakač.
Prognoza: Postoji velika šansa da Thomas bude najveća krađa drafta, pogotovo ako bude izabran u drugoj rundi. Ne sumnjam da će dosta raditi na svojim manama i da će se lako uklopiti u igru budućeg tima. Samo mu dajte loptu. Ovakav napadački talenat je nešto što se ne propušta. I onako ima ko da igra odbranu.
B.J. Young (Arkansas)
Pozicija: bek šuter
Starost: 20
Visina/težina: 190/84
Prednosti: Young je neverovatan atleta, kao stvoren za široka NBA prostranstva između dve osnovne linije. Izuzetno brz, eksplozivan, fantastičnog odraza. Izuzetan prvi korak nakon kojeg često izvlači faul. Najubitačniji igrač NCAA kada je u pitanju igra na otvorenom terenu, odnosno kontranapad. Više od 4 kontre po meču, od kojih koristi 71%, a u 21% biva zaustavljen faulom. Odličan šuter koji često pogađa u serijama, izuzetno brz izbačaj. Odličan p’n’r igrač. Zahvaljujući atletskim predispozicijama može postati odličan defanzivac.
Mane: Najveći kvalitet su mu brzina i eksplozivnost, a u NBA je mnogo takvih igrača. Young je igrač kojeg često povuče lopta i nekada previše izgori u želji da prelomi meč. I dalje ima problema sa konstantnom formom šuta, pogađa u serijama, ali isto tako i promašuje u serijama. Ponekad prebrz za saigrača ili za samu loptu. Slab u duelima, slabo se kreće između blokova. Nakon odlične freshman sezone stagnirao u drugoj godini.
Prognoza: Young može lako naći svoje mesto u NBA zahvaljujući pre svega genetici koja je u današnjoj košarci na ceni. Odlična polazna tačka za nekoga ko bi trebalo da bude pik druge runde.
PierreJackson (Baylor)
Pozicija: plejmejker
Starost: 21
Visina/težina: 178/82
Prednosti: Fantastičan igrač, verovatno drugi najbolji plejmejker u draft klasi. Izuzetan strelac, fantastičan asistent. I uz to pravi srčani lider na terenu. Šta više? Odličan u šutu za tri, sa poludistance, iz catch-and-shot situacija ili iz sopstvene kreacije, stepback ili fadeaway. Iako nizak, izuzetno čvrst i prodoran. Fantastičan atleta, na Bayloru nije čudno kada centar NJEMU baca alley-oop pas. Fantastičan crossover dribling i skoro perfektna kontrola lopte. Nisko težište mu pomaže kod brzih promena pravaca. Izuzetan asistent i organizator. Vođa koji saigrače čini boljim u svakom trenutku.
Mane: Visina. Da je bar desetak cm viši, vrlo verovatno bi bio siguran među top 10 pikova, možda i više. To je jedino što mu stoji na putu do dobre NBA karijere. I limitira ga u odbrambenim dužnostima. A to mu protiv atletskih bekova može predstavljati ogroman problem. Osim toga, zaista nema više velikih mana.
Prognoza: Jeste nizak, ali ima veliko srce. Ovakav igrač će na ovaj ili onaj način naći svoje mesto pod suncem. Postoji šansa da bude novi Isaiah Thomas. Ili bar Nate Robinson. Prva prepreka na tom putu je draft. I tim koji će se usrećiti u drugoj rundi.
Odakle ovaj ispade?
Svake godine se desi da skauti NBA timova iskopaju nekog od igrača za kojeg jedva da je čuo i oficijalni spiker tima za koji igra. I često se potrefi da upravo takvi igrači prođu odlično u svojim karijerama. Forma na univerzitetu, utisak sa pred-draft testiranja, osećaj skauta,… sve su to promenjive u jednačini koja kao rezultat izbaci neku od zvezda miki-maus univerziteta u elitu. Evo nekih imena koja bi se još mogla čuti u noći drafta:
Nate Wolters (South Dakota State)
Wolters je već godinama jedan od najkompletnijih bekova u NCAA koji ima tu nesreću da se mečevi u kojima igra ne vrte u prime time terminima na nacionalnoj frekvnci. Wolters je 193 cm visoki plejmejker koji je i statistički najjača karika svog tima: 22.3 poena, 5.6 skokova, 5.8 asistencija u seniorskoj sezoni. Izuzetno racionalan, inteligentan, odličan napadač. Loptom barata kao da je jo-jo. Dobar u prodoru, odličan šuter, igra glavom više nego mišićima. Ne gubi mnogo lopi, ima odličan dribling, dobar šut iz driblinga i iz mesta. Ne igra atraktivno, ali probacuje loptu kroz obruč. Problem su mu atletske (ne)mogućnosti. Iako ima idealnu visinu za NBA pleja, prvi korak, lateralne kretnje i eksplozivnost mu nisu na tom nivou. Šut mu je dobar, ali često varira u procentima. Praktično neupotrebljiv u tranziciji, osim u otvaranju iste. Poneki se usude da ga uporede sa “Pistol” Pitom zbog fantastične kontrole lopte. Ipak je pitanje koliko je koristan u današnjoj atomskoj košarci u kojoj ima manje šmeka nego na okupljanju studenata ETF-a. Mogao bi da se nađe u drugoj rundi drafta, ili u nekom solidnom evropskom klubu.
Mike Muscala (Bucknell)
Još jedan od “velikih majstora malih terena”. Već tri sezone je Muscala jedan od najdominantnijih mid-major centara, a iz poslednje sezone, čini se, izlazi kao formiran igrač. 18.7 poena, 11.1 skok, 2.3 asistencije i 2.4 blokade uz srazmerno malo izgubljenig lopti – 1.7 po meču. Muscala je izuzetno dominantan u unutrašnjoj igri, ali ono što fascinira je jako meka ruka, bar za igrača visokog 211 cm. Skoro je na 80% šuta sa penala u karijeri. Uglavnom odlično pogađa sa poludistance, desi se i da šutne za tri poena. Dobro se kreće na terenu, sposoban da iskoristi mane defanzivca jer je dobar i u igri licem i u igri leđima na postu. Odličan asistent. Nije previše atletski građen, niti je eksplozivan i dominantan koliko bi mogao da bude. Ove sezone je drastično napredovao u skoku i u odbrani. Često izgleda kao da previše insistira na spoljnoj igri i beži od kontakta u reketu. Nije se baš najbolje pokazao na završnom turniru. Tužna je činjenica da je veća mogućnost da pronađete gnezdo ptice Dodo na Tašmajdanu, nego kvalitetnog centra u današnjim ekipama. Muscala je neko ko bi mogao da napravi razliku. Timovi u drugoj rundi drafta će znati to da primete.
Brandon Davies(Brigham Young)
Brandon Davies je izuzetno kvalitetan krilni centar, sa fantastičnim fizičkim predispozicijama i odličnim razumevanjem igre. 208cm visine i 109kg čiste snage. Uz to i fantastičan raspon ruku od 217 cm. Odličan skakač, jako dobar asistent sa visokog posta i solidan defanzivac. Davies ima fantastičan osećaj za igru, odlično prepoznaje situaciju, koristi finte šuta i zavidnu tehniku za popravljanje pozicije za šut. Dobar je atleta, koristi snagu za građenje dobre pozicije za skok ili postavljanje kvalitetnih blokova. Dobar je i u šutu sa poludistance, legitimna pick ‘n’ pop pretnja. Veoma brz i pokretan i jako koristan u tranziciji. Odličan ofanzivni skakač koji često kupi otpatke i smešta ih u koš. Izraziti lider na terenu. Odličan koledž igrač, ali se postavlja pitanje čvrstine na NBA nivou. Ima problema sa branjenjem snažnih igrača na postu i građenjem kod skoka. Ne odmotava se iz pika sa neophodnom energijom i žestinom. Iako jako dobar atleta, nije na nivou NBA krila i ne koristi mnogo igru iznad obruča. U svakom slučaju, jako zanimljiv igrač. Ne kažem to samo zbog činjenice da je umalo bio izopšten iz zajednice jer je na izrazito mormonskom koledžu prekršio stroga pravila ponašanja (čitaj: “napumpao” devojku), zbog čega je bio suspendovan od strane tima u sophomore godini. Davies ima talenat i potencijal za NBA, ali je realno da je u ovom trenutku ipak bliže Evropi.
Brandon Paul(Illinois)
Bek šuter sa univerziteta Illinois je svojevremeno bio jedan od boljih srednjoškolskih bekova u Americi. Nakon dobijanja zvanja “Mr. Basketball” Illinoisa, odlučio se da studira u rodnoj državi. U pitanju je atletski bek sa odličnim realizatorskim sposobnostima. Izuzetno je eksplozivan, uz to poseduje i odlične fizikalije i raspon ruku, i vrlo često spektakularno završava akcije. Popravio je šut, naročito selekciju, i zrelost u igri, što je rezultovalo manjim brojem grešaka i izgubljenih lopti u seniorskoj sezoni. Odličan je defanzivac, brze noge i duge ruke mu omogućuju da lako isprati rivala. U nekim situacijama je igrao i na mestu pleja i nije se loše snašao. Solidan je asistent i ima dobar pregled igre. Dobar u prodoru, jako uspešan u iznuđivanju fala. Jako dobar skakač za beka. NBA skauti i dalje namaju mnogo poverenja u njegovu zrelost, jer je prve tri godine na koledžu uglavnom igrao divlju košarku. Nema idealnu visinu za NBA beka (visok 193cm), a ni dovoljno dobre organizacione sposobnosti za pleja. Bivši treneri, Bruce Weber i John Groce su se često žalili kako moraju Paula da teraju da kvalitetnije trenira i koristi svoje potencijale. Njegov izbor na draftu zavisi od toga koliko su NBA timovi spremni da mu “oproste ružnu prošlost” i nađu način da iskoriste sve njegove kvalitete. Realno je da bude izabran u drugoj rundi.
Michael Snaer (Florida St.)
Snaer je agresivan napadač, dobar atleta, jako dobar šuter, odličan u izolaciji i prodoru i fantastičan defanzivac. Neki bi rekli, šta mu onda fali? Jako dobar bek šuter, koji može da kreira svoj šut ili šutira nakon dodavanja. Ubitačan u igri 1 na 1, eksplozivan i prodoran, odličan u igri bez lopte. Igrač koji ima srce, na koledžu je uvek bio clutch šuter na kojeg je išao poslednji pas u meču. Isto tako srčano igra i odbranu, malo je slabiji kada ostane u izolaciji sa agresivnim napadačem, ali mu fizikalije (196cm visina, raspon ruku preko 2 metra) omogućavaju da odigra odlično iz drugog plana i na liniji dodavanja. Ne beži od odgovornosti, unosui dosta energije u igru svog tima. Glavni problem mu je selekcija šuta i često nesmotrena igra sa dosta pravolinijskog zaletanja i lopti bačenih u bunar. Ne koristi dovoljno fizikalije u igri u tranziciji. Izraziti i isključivi dešnjak. Sa 23 godine je već formiran igrač, pitanje je koliko ima mesta za napredak. Pokazuje potencijal za solidnog back-up igrača u NBA koji će ući kada treba da se promeni ritam meča ili odigra agresivna odbrana. Nada se drugoj rundi drafta.
Isaiah Canaan (Murray St.)
Canaan je dobro poznato ime poznavaocima koledž košarke, ali je poslednje sezone ipak ostao pomalo zaboravljen. Bio je alfa i omega svog koledž, igrač sa kojim je počinjala i završavala se skoro svaka akcija. Retko je naći izrazitog superstara u Ohio Valley konferenciji, ali Canaan bi mogao da zasluži taj epitet. Iako nizak tek 183 cm, Isaiah je prava bočica prepuna otrova. Izuzetno je snažan za svoju visinu, agresivan napadač, fantastičan šuter spolja i odličan organizator. Među najboljim je šuterima iz driblinga u celoj draft klasi. Jako dobar i u spot up situacijama. Obožava da probija i gotovo uvek ide na kontakt. Često je na liniji penala koje šutira odlično. Agresivan defanzivac koji neumorno juri protivnika po celom terenu. Odličan je atleta, vertikalni odraz preko 1 metra. Glavna mana mu je naravno visina. Ponekad je i previše agresivan, zbog čega lako ulazi u probleme sa faulovima. Pokazuje mnogo više osobina skorera nego razigravača. Iako je proveo sve 4 sezone na koledžu, nije imao mnogo jakih mečeva sa kvalitetnim protivnicima. Pokazuje dosta sličnosti sa Lillardom, čija je fantastična tranzicija u svet profesionalnog loptanja ohrabrila mnoge mid-major zvezde. Canaan je legitimni izbor kraja prve ili početka druge runde drafta. Sve ispod toga ga može pretvoriti u jednu od krađa drafta.
Erick Green (Virginia Tech)
Košgeter. Šta uostalom može da bude najbolji strelac cele divizije I sa 25 poena u proseku? Pri tom, Virginia Tech nije miki-maus škola koja za protivnike ima debatni tim ekološke sekcije univerziteta Youngstown State. Taj uspeh još više dobija na značaju jer je Green prvi igrač iz major konferencije koji je postao najbolji strelac lige nakon Glenna Robinsona i Kurta Thomasa sa početka devedesetih. Green je kombo bek, neverovatan potencijal za najboljeg igrača Evrolige, ali kao takav slabije cenjen od strane NBA skauta. Visok je 191 cm, što se smatra malom visinom za NBA dvojku, a ne pokazuje dovoljno njuha za razigravanje saigrača da bi bio plej. Koliko se sećam, slično se pričalo i za Dwayne Wade-a i Stepha Curry-ja. Ne kažem da će Green biti novi NBA superstar. Curry je ipak bolji šuter, a Wade atletska zver, ali nije sve u dužini. Ima nešto i u tehnici. Nakon slabog početka u NCAA Green je sopstvenom voljom i upornošću na zahtevnim individualnim treninzima postao jedan od najcenjenijih bekova na draftu. Jako brz, odličan šuter, fantastičan u tranziciji. Odlično se otvara iz blokada i zahvaljujući brzom izbačaju lako završava akcije ako mu se da samo malo “dnevnog svetla”. Inteligentan, veliki radnik, lider, borac, omiljen i od trenera i od saigrača. Mislim da ima budućnost na mestu NBA dvojke, ali i da i te kako može da popravi svoje dodavačke sposobnosti. Ne verujem da će noć drafta proći bez njegovog rukovanja sa Sternom.
Myck Kabongo (Texas)
Još jedan od liliputanaca koji traži svoje mesto pod NBA reflektorima. Kabongo je jezivo brz igrač, spektakularan dodavač sa odličnim pregledom terena i osećajem za igru. Fantastičan srednjoškolski igrač, zajedno sa Tristanom Thompsonom činio jedan od najboljih parova u istoriji kanadske srednjoškolske košarke. Odličan sa loptom, u maniru streetball igrača. Možda i jedan od najčistijih plejmejkera na draftu. Izuzetno nesebičan igrač. Odličan u prodoru, često na liniji penala. Brz u odbrani, odličan kradljivac sa 2 ukradene lopte u proseku po meču. Jako dobar skakač (5 skokova po meču). Dobar atleta, eksplolzivan, dobrog odraza. Solidan šuter spolja, odličan floater desnom rukom. Harizmatičan igrač sa reputacijom jakog karaktera. Ponekad ipak pretera u želji za atraktivnom asistencijom. Nije igrač koji će izmisliti poene po svaku cenu. Šut mu je još uvek u fazi formiranja. Često se previše kocka u odbrani i lako ispada. Najviše bi pomogao sebi kada bi pojednostavio svoju igru. Poseduje sve što je neophodno da bude solidan NBA rezervni plejmejker, a uz dosta rada, možda i starter. Pre svega toga ne bi bilo loše da bude draftovan.
GlenRice Jr. (NBADL)
Zvuči poznato? Sin nekadašnjeg velikog superstara je jedini igrač iz razvojne lige koji se nada da će biti izabran na predstojećem draftu. Kakve on onda ima veze sa koledž košarkom? Nakon odlične srednjoškolske karijere, pristupio je univerzitetu Georgia Tech u idličnoj klasi regruta koju je predvodio Derrick Favors. Nakon odlaska Favorsa i Imana Shumperta u NBA, Rice postaje glavni igrač ekipe. Međutim, tada kreću problemi van terena. Nakon što je već nekoliko puta suspendovan, Rice Junior je izbačen sa Georgia Techa posle vožnje pod dejstvom alkohola i revolveraškog obračuna u noćnom klubu. Glen nije hteo da menja koledž i pauzira godinu dana, već se odlučio za razvojnu ligu. Rice je izuzetno talentovan swingman. Odličan je sa loptom, dobro se kreće i prodire. Ima fantastičan odraz i ogroman raspon ruku koji mu pomažu da snašno i spektakularno završava akcije i odlično skače u odbrani i napadu. Zahvaljujući genetici, odličan je spot up šuter, naročito iz ćoška gde je ubitačan u catch and shoot situacijama. Fantastičan je atleta, ubitačan u otvoenoj igri sa dosta tranzicije. Iako je impresionirao na testiranjima, i dalje je pod velikim znakom pitanja njegov karakter. I na terenu i van njega. Osim toga, često upada u žute minute kada srlja iz greške u grešku. Slabo podnosi pritisak, najslabiji je kada je najpotrebnije. Ipak, odlične fizikalije mu daju nadu da će postati prvi NBA igrač draftovan iz razvojne lige. Mnogi mu čak predviđaju i izbor u prvoj rundi.
Toliko u ovom postu. Draft je na programu u četvrtak, 27.6. u Barclays Centru u New Yorku. Time će i zvanično biti gotova koledž karijera mnogih momaka. Pridružite nam se u analizi i komentarima drafta na forumu kosarkars.com. Pozdrav do sledećeg čitanja, ‘Toine.
Koji si ti car Antoine! Ovo je ogroman posao. Ja sam pogledao vecinu minulih dana, i samo to ozuskuje vreme, ovakav pismen tekst, sa jasno odvojenim manama i vrlinama igraca iziskuje mnogo vremena. Cestitke za stil pisanja, poznavanje materije i trud! Ziv bio brate
Hvala bata Kole 🙂
Vratio si mi strast prema američkoj košarci, hvala!
Hvala tebi na prilici koju si mi pružio
Bravo Antonije, bice gajba Zajecarskog i krastavci sa rostilja!
Nećemo valjda i ovde da vodimo gastronomske rasprave? Krastavac na roštilju? Nemoguće. (Kolač u tiganju…) 🙂