Time Out
|Nemam “dlaku na jeziku”, zato ću na svom blogu da kritikujem, hvalim, osporavam i podržavam, bez obzira na persone o kojima se radi, a sve u ime KOŠARKE !
Dragi moji,
Ja sam Aleksandar Banjac i pisaću ovaj blog, posvećen taktici, tehnici i svim elementima košarkaske igre. Trudiću se da vam rasvetlim, nejasne, manje poznate i aktuelne košarkaške stvari. Moja misija je da vam približim magiju košarkaške igre, koja se svakog dana menja . Za početak prihvatite Košarku kao organizam koji stalno raste, razvija se, kao organizam koji nikad do kraja nećete upoznati, ma koliko dobro i dugo da se upoznajete, a igrači i treneri su vitalni organi tog organizma. Ja vam neću reći da je košarka filozofija život a- košarka je ljubav, a ljubav i filozofija ne idu zajedno, bar ne tako velika ljubav kao moja za košarku. Nemam “dlaku na jeziku” zato ću na svom blogu da kritikujem, hvalim, osporavam i podržavam, bez obzira na persone o kojima se radi, a sve u ime KOŠARKE !
Moj blog nosi ime “Time out sa Saletom” pa je nekako pošteno da za početak i obradimo ”naslovnu numeru”.
Dakle Time out… Koristićemo termin “Tajm” koji žargonski koriste treneri i igrači, a i kraće je 🙂
Ako bi hteli da objasnimo tajm kao neku svakodnevicu naših zivota, onda je tajm za ekipu isto što i benzinska stanica za automobile. Ekipa je automobil, a trener i stručni štab punioci goriva.
Sa košarkaškog aspekta za vođenje tajma nema univerzalne formule. Treneri imaju različite pristupe, različite ciljeve, svaki taj minut je priča za sebe. Kako je košarkaškim pravilima dato pravo na najviše 5 Time out-a u regularnom delu utakmice, to je 5 potpuno različitih minuta koji imaju uvek isti cilj, da ekipu i igru učine boljom i na taj način rezultiraju pobedom. Za vreme tajma, trener mora da bude jasan i koncizan, a igrači koncentrisani i fokusirani.
Tajm ima korektivni karakter i služi kao trenutni odgovor trenera na novonastalu situaciju na terenu. Kako smo u uvodnom delu teksta zaključili, košarka je živ organizam i nije moguće pripremiti ni taktiku ni igrače na sva dešavanja za vreme utakmice. Zato se tajmovima vrše “set up-ovi” igre, i prilagođava se trenutnom rezultatu, načinu igre, sudijskom kriterijumu, ritmu utakmice…. Možemo reći da je time out “daljinski upravljač” utakmice.
Mišljenja sam da se kvalitet trenera, ako izuzmemo rezultate, ponajbolje meri njegovim učešćem u igri, odnosno mogućnošću da tajmom okreće igru u svoju korist i iz ekipe izvlači maksimum. Primetili ste sigurno, da neke ekipe igraju bolje neke lošije, neke isto nakon tog minuta. Razlika između ovih ishoda je razlika između trenera i razlika u šansama za pobedu na kraju utakmice. Ekipe koje nemaju reakciju na tajmaut i treneri koji ga smušeno, nemušto i bezidejno vode, su kao automobil u kom ne možete menjati pravac, nego samo pratiti ravnu liniju koja je treningom, kao neka zamišljenja ruta zadata.
Raspolaganje tajmautom i tajming traženja odnosno “pozivanja” je stvar trenerske mudrosti, to je jedna od taktičkih karakteristika, i sam po sebi taktički moment. Vrlo često, prerano ili kasno “pozivanje” ima negativan uticaj na igru ekipe. Verovatno ste primetili da se vrlo često zatraži minut odmora i već u sledećem napadu otkaže ,vrlo često se i zatraži kao taktičko “varanje”, najčešće se otkazuje kao posledica dobrog nagoveštaja budućih dešavanja.
Većina vas je sigurno slušala i gledala masu tajm aut-a naših vrhunskih trenera za vreme utakmice, videli ste table i možda nejasne linije i znake koji bivaju iscrtani po tim tablama. Naravno, radi se o određenim akcijama ili opštim uputstvima kako rešavati trenutne situacije. Većina tih nacrtanih situacija je već uigravana na treningu, ali se vrlo često dešava da se crtaju rešenja koja se vrlo retko ili nikad ne treniraju, to su takozvane “specijalke” ili specijalne akcije napada ili odbrane koje odlučuju o pobedi ili porazu. Takvi tajm aut-i su instiktivni, plod su procena, pronicljivosti i percepcije. Tajm aut-om se ne može svaki put direktno popravljati situacija na terenu i igri, ali se može kontinuirno uticati na igru i igrače i davati opšti smer i način na koji ekipa rešava zadatke.
Možda ste se nekad pitali zašto neko od trenera ne traži tajm out, a u negativnoj je seriji recimo….8 poena… Evo zašto… Neki treneri žele da stvore ” imunitet” ekipe, da se sama izbori sa krizom u igri, kako bi mogla autonomno da funkcioniše u kriznim momentima i bez reakcije trenera, na taj način se podiže svest i samoodgovornost kod igrača, uliva im samopuzdanje, jer trener šalje jasnu poruku da veruje u njih i da veruje da će sami prevazići krizu. Igrači uglavnom znaju da izuzetno dobro reaguju na ovakav stav i tek kasnije trener zatraži tajm da dovrši ono sto je ekipa već započela da radi.
Za razliku od ove vrste trenera postoje treneri koji veruju da ekipu treba stalno kontrolisati i držati pod tenzijom, pa traže tajmove na prvoj negativnoj seriji i time seku protivnika, popravljaju psihu svoje ekipe i kontrolišu dešavanja koliko je to moguće.
Ja, lično, preferiram prvu grupu trenera i “auto imunitet” koji se stvori i daje rezultate u situaciji kad su već potrošeni svi tajmovi ili kad je psiha igrača jedino što može da donese pobedu i u šta se možeš pouzdati… Recimo, ni jedan tajmaut sveta neće igrača pripremiti psihički na izvođenje odlučujuća 2 penala za pobedu ili poraz , ali vrlo verovatno stvaranje imuniteta, verom u igrača se dramatično povećavaju šanse da penali budu ubačeni.
Moram da napomenem još jednu užasno bitnu funkciju ove taktičke minijature (tajm-a.) Kod zvanja tajma u situaciji kad smo u opasnosti od isticanja vremena utakmice, pritiska na prenošenju lopte, traženja jednostavnih rešenja za šut, dobijamo izvođenje lopte sa pola terena što bitno favorizuje ekipu koja napada. Vrlo često se isključivo zbog povoljnije pozicije sa koje se započinje igra zove tajm aut, jer po njegovom završetku šta god da je rečeno za vreme njegovog trajanja, ekipa je mirnija, koncentrisanija i ima bolju poziciju za bržu ili organizovaniju akciju – jednostavno rečeno, bliže je košu.
Takođe, kod branjenja zadnjeg napada, odnosno odbrambenih zadataka, tajm je izuzetno dobro rešenje da bi se definisali načini odbrane, eventualne improvizacije protivnika, potreba i vreme pravljenja faula, izbegavanje faula i ponašanje u eventualnim slučajevima, osvajanja lopte ili primanja koša. Dogovaraju se mesta na kojima se pravi faul u zavisnosti od rezultata, spoljna pozicija, niski post, utrčavanja iza leđa odbrane…
Vidite – Time out nije samo vreme tokom kojeg nas besomučno maltretiraju reklamama za deterdžente, uloške, paste za zube, čipseve, serije rekordne gledanosti i turske sultane, to je vreme tokom kojeg se gubi i dobija utakmica i zato tajm treba doziveti kao ‘’živo” vreme i sastavni deo igre, koji ima ogromnu težinu i uticaj na rezultat…
Ispod ćete videti različite načine pristupa tajmu, verujem da će sva tri primera naći svoje poštovaoce. Ako dozvolite, ja bih najradije prećutao svog favorita J
Znam da je bilo predugo, znam da vam i tema time out-a nije inspirativna, ali upravo time out i služi za to – da inspiriše i poboljšava…Zato, koliko god vam je ovo bilo teško za čitanje, smatrajte se poboljšanima 🙂
Lepo smo poceli 🙂 …bice ovde kvalitetnih tekstova ^^
Moram priznati da je članak odličan te bih se složio oko teorije di ekipa vraća sebi samopouzdanje na način da trener vjeruje u njih i podržava a ne kritizira viječito pa makar nekad i izgubio utakmicu. Kasnije kad bude najgušće ekipa će znati da se digne, isključiovo u mlađim kategorijama. Poznata škola Phila Jacksona (stari psiholog 🙂 )
Bravo Sale!
Bravo matori!
Hvala drugari,hvala puno svima !
Svaka cast Sale! Nista manje nisam ni ocekivao.
Radujem se sledecem postu. 🙂
ozbiljan blog i moram priznati da sajt jako napreduje…
Odlican blog. Sa zanimanjem cu citati nove tekstove
Hercegovina,sju blue,Kosta,hvala vam,uzasno me raduje da vam se svidja blog…Bice jos bolje,tek smo poceli…