Pogreši čovek…

Nebrojano puta se dogodilo da čelnici nekog NBA tima posvete mesece, pa i godine praćenju nekog igrača za kojeg im se učini da će biti baš ono što njihovom timu treba, draftuju ga sa visoke pozicije propustivši mnoge koji će kasnije postati zvezde, a na kraju dobiju igrača koji može da im koristi koliko i smederevac napravljen od drveta. Draft bustovi, odnosno promašaji, se dešavaju češće nego se dešava da igrač ostvari projektovano dobru karijeru. U svakoj proceni postoji rizik od greške, i to je sasvim normalno. I pre svega ljudski. Ne postoji takva stvar kao savršena procena. Mnoštvo je faktora koji utiču na to kako će se nečija karijera razvijati i apsolutno je nemoguće sve ih predvideti. To su sve izgovori za gluposti generalnih menadžera nakon što se pokaže da su na draftu prošli kao noj na trotoaru. Ovo je priča o najvećim promašajima u istoriji NBA drafta.

Pre svega da još jednom naglasim, tema bloga je univerzitetska košarka. Zato će u ovom tekstu biti prikazani samo NCAA igrači koji su u NBA ušli na velika vrata, a izašli kroz prozor u toaletu. Tako je, nema Darka Miličića. Ni Kwame Browna. Ali daleko od toga da je društvance koje ćemo upoznati nezanimljivo. Kako ni sam ne mogu da se odlučim koji od sledećih promašaja mi je najdraži, predstaviću ih u čisto hronološkom poretku. Krenimo sa pričom – najsmešniji/najtragičnij izbori u istoriji NBA drafta.

LaRue Martin

Draft: 1. pik na draftu 1972. godine

Ko ga je draftovao: Portland Trailblazersi

Koga su mogli da draftuju: Bob McAdoo, Julius Erving, Ralph Simpson

NBA karijera: 5.3 poena, 4.3 skoka, 0.7 asistencija,  4 godine u Blazersima

Portland nikada nije znao da izabere igrača na draftu. Pogotovo visokog igrača kao visokog pika prve runde. Prokletstvo počinje mnogo pre Odena i Sama „Mogli Smo Da Uzmemo MJ-a“ Bowie-a. Te davne 1972. godine (sada zamislite u pozadini muziku iz „Grlom u jagode“) Vesna Vulović je preživela pad sa preko 10.000 metara, Bob Douglas je postao prvi afro-amerikanac član košarkaške kuće slavnih, „Kum“ je predstavljen u bioskopima u SAD, Amerikanci napustili Vijetnam, Atari izbacio prvu video igru Pong, a čelnici Portlanda su otvorili šampanjac da proslave draftovanje LaRue Martina, kao prvog pika NBA drafta. Za svoje četiri sezone u najjačoj ligi, LaRue je postao poznat samo kao najneproduktivniji prvi pik ikada. Nije on imao ni bog zna kakvu NCAA karijeru, ali je zablistao na završnom turniru 1972. godine kada je u dresu Loyole apsolutno nadigrao Billa Waltona, što su ljudi u Portlandu prepoznali kao snoviđenje o Novom dolasku. Blazersi su dve godine kasnije ispravili grešku draftovaši upravo Waltona kao prvog pika, koji im je doneo jedinu titulu 1976, iste sezone kada je Martin shvatio da možda i nije za ovu igru.

Sam Bowie

Draft: 2. pik na draftu 1984. godine

Ko ga je draftovao: Portland Trailblazersi

Koga su mogli da draftuju: Michael Jordan, Charles Barkley, John Stockton

NBA karijera: 10.9 poena, 7.5 skokova, 1.8 blokada,  5 godina u Blazersima, 4 u Netsima, 2 u Lakersima

Jedan od najčuvenijih pogrešnih izbora NBA drafta. Sam Bowie i nije toliko tragično odigrao u najjačoj ligi, u prvoj sezoni u Netsima na primer beležio je respektabilnih 14.7 poena i 10.1 skokova, ali će njegovo ime uvek biti upamćeno kao ono pročitano na draftu pre Njegovog letećeg visočanstva. Kako dolazi do tih sambowievskih grešaka? Jednostavno, timovi biraju najboljeg raspoloživog igrača na najosetljivijoj poziciji umesto najboljeg igrača uopšte. Za Hakeema Olajuwona se znalo da će biti prvi pik i mnogo pre drafta, jednostavno, uklapao se u profil igrača koji je Rocketsima nedostajao i bio je izuzetno dominantan na svom koledžu, i uz sve to je bio dečko iz kraja jer je univerzitet pohađao na nekoliko kilometara od arene u Houstonu. Trailblazersi su u timu već imali Clyde Drexlera i Jim Paxsona na bekovskim pozicijama, pa su smatrali da im još jedan bek nije potreban, makar on nosio i broj 23. Izbor je pao na Sama Bowie-a, jer su u bacanju novčića izgubili od Houstona pravo na prvog pika, samim tim i na Hakeema. Inače, Blazersi su pravo izbora na draftu dobili u trejdu sa Indianom za centra Toma Owensa, što se može dalje promatrati kroz prizmu najlošijih trejdova, ali to je već druga priča. Bilo kako bilo, Sam Bowie, legenda Kentucky Wildcatsa čiji dres sa brojem 31 i dalje leži pod svodovima Rupp Arene, nesuđeni američki reprezentativac sa bojkotovanih Olimpijskih igara u Moskvi, završio je u Oregonu i postao vrlo verovatno najpoznatiji bust u istoriji NBA draftova.

Jon Koncak

Draft: 5. pik na draftu 1985. godine

Ko ga je draftovao: Atlanta Hawksi

Koga su mogli da draftuju: Chris Mullin, Karl Malone, Joe Dumars, Terry Porter, AC Green

NBA karijera: 4.5 poena, 4.9 skokova, 0.9 asistencija, 10 godina u Hawksima, 1 u Magicu

Birati visokog igrača na draftu nikad nije dobra ideja. Birati visokog belca pogotovo. Jon Koncak je još jedan u nizu promašaja viših od 210 cm, ali nije toliko sam izbor ovog centra sa pozicije petog pika ono što najviše čudi u celoj priči. 1989 godine, nakon što su već imali četiri godine da se uvere u (ne)kvalitete svog draft izbora, čelnici Hawksa su dobili jednu od onih ideja kada se zapitate kuda je ovaj svet krenuo, ponudivši Koncaku novi šestogodišnji ugovor vredan 13 miliona dolara, što je u to vreme bio jedan od najvećih ugovora u celoj ligi, veći nego što su imali Michael Jordan, Magic ili Larry Bird u tom trenutku. Tih godina su Atlanta Hawksi bili neko i nešto u ligi i imali su igrače poput Dominique Wilkinsa, Moses Malonea, Kevina Willisa, Spudd Webba, Doc Riversa i Kenny Smitha, ali ih je rasipanje novca na Koncaka koštalo angažovanja nekih od slobodnih igrača sa statusom zvezda u dugom periodu. Hawksi su ostali mediokritet na NBA mapi, a Jon Koncak je ne svojom krivicom ostao upamćen po nadimku Jon Contract.

Chris Washburn

Draft: 3. pik na draftu 1986. godine

Ko ga je draftovao: Golden State Warriorsi

Koga su mogli da draftuju: Ron Harper, Arvydas Sabonis, Nate McMillan, Dražen Petrović

NBA karijera: 3.1 poen, 2.4 skoka, 1.2 asistencije, 1 godina u Warriorsima, 1 u Hawksima

Draft 1986. godine je verovatno jedan od najluđih ikada. Drugi pik na draftu Len Bias je preminuo od overdoza samo dva dana nakon izbora, a ni šesti ni sedmi pikovi (William Bedford i Roy Terpley) nisu mnogo potrajali u ligi zahvaljujući čarobnom prahu. Chris Washburn se fantastično uklopio u celu priču. Za svoje dve sezone u najjačoj ligi uspeo je tri puta da padne na testiranju na drogu, sve dok mu konačno doživotno nije zabranjen ulaz u NBA dvorane. Chris Washburn je bio jako dobar srednjoškolski igrač, njegovim angažovanjem North Carolina State je napravila fantastičnu ekipu koju su još činili i Vinny Del Negro, Nate McMillan i legendarni Spud Webb. Od svih njih, za Washburna se govorilo da je ubedljivo najveći talenat. Ali njega to nije interesovalo. Više se zanimao krađom stereo uređaja, zbog čega je proveo 46 sati u zatvoru i dobio pet godina uslovne kazne. Da li je tada upoznao svog dilera, i dalje ostaje misterija. Tokom suđenja, isplivali su rezultati Washburnovog prijemnog koji su po mnogo čemu najgori ikada kada je jedan budući profesionalac u pitanju. Od mogućih 1600 bodova, Washburn je imao manje od 500 (400 se dobije kada ispravno napišete svoje podatke). Kada su ga pitali zašto je imao tako loš skor odgovorio je da je znao da će upasti u tim na ovaj ili onaj način, pa nije hteo da se zamara mnogo oko prijemnog – jednostavno je zaokruživao odgovore nasumično. Takođe, zbog njegovog načina života treninzi prvog tima zakazani za 8 časova pomereni su na 11, ali ni to nije bila garancija da će se Washburn pojaviti. Odbijao je da radi sklekove, govorivši da će ih raditi samo ako stave neku od čirlidersica ispod njega. Znajući njegovo ponašanje na koledžu, veliko je pitanje šta je dođavola bilo u glavama čelnika Warriorsa kada su ga draftovali? Možda nešto iz Washburnovog šteka? Ipak je to bila takva godina…

Pervis Ellison

Draft: 1. pik na draftu 1989. godine

Ko ga je draftovao: Sacramento Kingsi

Koga su mogli da draftuju: Sean Elliott, Glen Rice, Tim Hardaway, Shawn Kemp,

NBA karijera: 9.5 poena, 6.7 skokova, 1.5 asistencija, 1 godina u Kingsima, 4 u Bulletsima, 6 u Celticsima, 1 u Supersonicsima

Ovde nisu Kingsi toliko krivi – Pervis Ellison je bio fantastičan koledž igrač, koji je u sve 4 sezone na Louisville-u pod trenerom Denny Crumom bio starter, dovevši ekipu do titule nacionalnog šampiona već u freshman sezoni pri čemu je proglašen za najboljeg igrača turnira. Univerzitetsku karijeru je završio sa 2000+ poena i 1000+ skokova i sasvim legitimno konkurisao kao prvi pik drafta 1989. godine. Naknadna pamet je pokazala da je njegov izbor bio jedna od lošijih ideja, još od kada je Abraham Lincoln izjavio: „Kakav divan dan za odlazak u pozorište!“ Pervis, koji je zbog zrelih i kvalitetnih igara na Louisville-u dobio nadimak „Never Nervous Pervis“, je imao nekoliko kvalitetnih bljesaka u NBA, poput sezone 1991/92, kada je sa prosekom od 20 poena, 11.5 skokova i 2.7 blokada proglašen za igrača koji je najviše napredovao, ali je serija povreda onemogućila njegov puni sjaj, napravivši od njega predmet koji je služio za potkusurivanje u mnogobrojnim trejdovima. Ni nadimak nije zadržao kao memento na slavne dane, zahvaljujući Danny Ainge-u, saigraču iz Sacramenta, postao je „Out of Service Pervis“.

Shawn Bradley

Draft: 2. pik na draftu 1993. godine

Ko ga je draftovao: Philadelphia 76ersi

Koga su mogli da draftuju: Anfernee Hardaway, Jamal Mashburn, Vin Baker, Allan Houston, Sam Cassell, Nick Van Exel

NBA karijera: 8.1 poena, 6.3 skoka, 2.5 blokada, 3 sezone u 76ersima, 2 u Netsima, 8 u Mavericsima

Kada na youtube-u ukucate “ _______ dunks on Shawn Bradley“, iznenadićete se koliko igrača je to uspelo da učine, mahom svi oni koji su u to vreme mogli da zakucaju, a igrali su u protivničkom timu. Shawn Bradley se tako našao na više postera nego Back Street Boys-i na vrhuncu slave. Sa svojih 229cm, Bradley je sigurno najveći (tačnije, najviši) promašaj na ovoj listi. Ovaj Mormon rođen u Nemačkoj je mogao da bira gde će započeti svoju karijeru, a izbor je pao na Brigham Young, univerzitet koji je poznat po serijskoj proizvodnji verskih fanatika i ponekog dobrog košarkaša. Nakon samo jedne sezone, u kojoj je čak uspeo da zabeleži meč sa 14 blokiranih šuteva, Bradley je otišao na dvogodišnje hodočašće u Australiju. Nakon povratka, prijavio se za NBA draf. Nakon tog drafta, čelnici 76ersa su shvatili dve stvari: Bradley je zaista bio na hodočašću u Australiji, a ne na individualnim treninzima i pripremama za profesionalnu karijeru, i drugo, Penny Hardaway je paklen igrač. I pored toga što su oko Bradleya okupili čitav tim stručnjaka, i činjenice da je imao priliku da se usavršava u treninzima sa legendarnim Moses Malone-om,  Big Shawn nikada nije postao ništa više od izazova za kucače širom NBA.

Michael Olowokandi

Draft: 1. pik na draftu 1998. godine

Ko ga je draftovao: LA Clippersi

Koga su mogli da draftuju: Vince Carter, Dirk Nowitzki, Paul Pierce, Mike Bibby

NBA karijera: 8.3 poena, 6.8 skokova, 1.4 blokade, 5 godina u Clippersima, 3 u Timberwolvesima, 1 u Celticsima

Samo zato što imate 213 cm, ne znači i da znate da igrate košarku. Svaka škola se plaća, a Clippersi su ovu školu platili prvim pikom 1998. godine. Kandi Man je doduše imao dobre brojke na koledžu, beleživši 22 poena, 11 skokova i tri blokade po meču, ali su čelnici gubitničkog kluba iz LA prevideli činjenicu da je Olowokandi statistiku krojio na univerzitetu Pacific, u konkurenciji surfera iz Kalifornije i dobroćudnih meštana ostrva Hawaii.  Ni informacija da je Big Mike košarkašku loptu prvi put video tek kada ju je dobio kao poklon za 18. rođendan nije smatrana previše bitnom. Na sve to, Olowokandijev prvi kontakt sa NBA ligom je u stvari bio lock-out, pa je uskraćen za period adaptacije pred početak profesionalne karijere, neophodan za svakog rukija.  Nekada najavljivan kao velika nada i All Star potencijal, Kandi Man je još jedan od solidnih univerzitetskih igrača koji je na putu do profesionalne slave skrenuo desno kod Albuquerque-ja.

Robert Traylor

Draft: 6. pik na draftu 1998. godine

Ko ga je draftovao: Dallas Mavericsi

Koga su mogli da draftuju: Dirk Nowitzki, Paul Pierce, Al Harrington

NBA karijera: 4.8 poena, 3.7 skokova, 0.7 blokada, 2 godine u Bucksima, 2 u Cavsima, 3 u Hornetsima

Robert „Tractor“ Traylor je veoma zanimljiv čovek. Ne samo da je primer kako čovek od 140 kg može da zaigra u NBA, već može odlično da posluži kao pokazatelj jako loše procene koja se pretvorila u jako dobru ideju. Naime, Dallas Mavericsi su izabrali Traylora kao šestog pika drafta 1998. godine, što je očajan potez, ali su iste večeri napravili i jedan genijalan, draftovavši Tractora u Buckse u zamenu za Pata Garrity-ja i kao kusur, budućeg MVP-ja Dirka Nowitzkog. Šta se u međuvremenu desilo u glavama čelnika Dallasa (možda pre u glavama čelnika Bucksa) ni danas nije najjasnije, ovako ostaje kao činjenično stanje da je ekipa Dallasa samo napravila pogrešan izbor na draftu, ali nije morala i da živi sa njim. Karijera u NCAA mu je takođe bila ispunjena zanimljivim dešavanjima, počev od lomljenja tabli na NCAA turnirima, pa do istrage o primanju novca od „sponzora“, o čemu sam već pisao kada sam pominjao skandale u koledž košarci. Sve što je uradio u koledž karijeri kasnije je izbrisano iz zvanične statistike, sve osvojene titule i lična priznanja je morao da vrati. U NBA je ostao poznat samo po svom nadimku i pojavi na terenu. Tractor Traylor je preminuo u maju 2011. godine od posledica srčanog udara.

Stromile Swift

Draft: 2. pik na draftu 2000. godine

Ko ga je draftovao: Vancouver Grizzliesi

Koga su mogli da draftuju: Mike Miller, Jamal Crawford, Michael Redd

NBA karijera: 8.4 poena, 4.6 skokova, 1.2 blokade, 7 godina u Grizzliesima, 1 u Rocketsima, 2 u Netsima, 1 u Sunsima

Teško je opisati sa koliko se uzbuđenja iščekivao dolazak Stromile Swifta kao novog Shawn Kempa. I generalno, cela ta klasa 2000 je dočekana sa dosta visokim očekivanjima jer je energija koju su Swift, Kenyon Martin, Darius Miles, Desmond Mason, Quentin Richardson uneli u ligu trebala da bude to neko osveženje koju je sama NBA liga dosta dugo čekala. Donekle je i bilo tako, atraktivnost lige je skočila i dostigla svoj istorijski maksimum, zakucavanja, blokade, dodavanja od parket su prštala na sve strane, ali je upitno i koliko se sam kvalitet igara popravio. I da li se uopšte i popravio. Stromile Swift se odlično uklapao u kalup atlete koji bez problema hvata vrh table, što je u to vreme bilo manje-više sve što je potrebno da biste sebi obezbedili NBA ugovor. I posle svog veteranskog statusa i desetogodišnjeg NBA karijere to je manje-više sve što će ljudi zapamtiti o njegovoj igri. Daleko od toga da je Swift sa skoro 9 poena i 5 skokova bio totalni promašaj, ali je opet i previše malo pružio za drugog pika NBA drafta.

Jay Williams

Draft: 2. pik na draftu 2002. godine

Ko ga je draftovao: Chicago Bullsi

Koga su mogli da draftuju: Amar’e Stoudemire

NBA karijera: 9.5 poena, 4.7 asistencija, 2.6 skokova, 1 sezona u Bullsima

Jay Will je igrač o čijem se životu može napisati čitav blog. Po mnogo toga njegovo ime ne treba da se nađe na ovoj listi, ali je opet odličan primer igrača koji je mogao sve, a nije postigao ništa. Jason Williams je ostao jedan od legendarnih igrača Duke Bluedevilsa, dovevši ih do titule šampiona 2001. godine, pri tom pobravši zvanje najboljeg igrača NCAA lige. Nakon odlične studentske karijere, Williams je bio legitimni drugi izbor drafta 2002. godine, koji ruku na srce i nije davao baš mnogo izbora svojim kvalitetom, tako da su čelnici Chicaga bili presrećni što se naslednik MJ-a obreo baš kod njih. Ni tranzicija u NBA nije prošla previše bolno, osim što je liga zahtevala da se umesto Jayson označava kao Jay Williams da ne bi došlo do konfuzije sa „Belom čokoladom“ Williamsom koga se verovatno sećate iz „našeg“ Sacramenta. Elem, u prvoj sezon Jay nije blistao, ali je odigrao solidno za rukija. I kada su svi očekivali eksploziju u sledećoj sezoni, ona se zamalo i dogodila, ali nažalost, na raskrsnici ulica Fletcher i Honore u Čikagu. Kako to obično biva u životu, jedan trenutak posle kojeg ništa neće biti isto, kada vreme počinje da se deli na „pre“ i „posle“. Jay Williams je svoju sudbinu izazvao time što je vozio motor bez dozvole, i što je mnogo gore, bez kacige, iako su mu ugovorom takve stvari bile najstrože zabranjene. Za razliku od velike nade „pre“, Jay Williams „posle“ više nikada nije zaigrao profesionalnu košarku.

Marvin Williams

Draft: 2. pik na draftu 2005. godine

Ko ga je draftovao: Atlanta Hawksi

Koga su mogli da draftuju: Deron Williams, Chris Paul, Andrew Bynum, Danny Granger

NBA karijera: 7.2 poena, 1.1 asistencija, 3.6 skokova, 7 sezona u Hawksima, igra za Utah

U Atlanti još uvek kruži priča da je tadašnji GM Hawksa Billy Knight u brzini upisao ime pogrešnog Williamsa na NBA draftu 2005. Onaj pravi je postao trostruki All-Star igrač i dvostruki osvajač zlatne medalje sa Olimpijskih igara, ovaj pogrešni je zauvek ostao samo pogrešni. Marvin Williams je bio jedan od najboljih srednjoškolskih igrača svojevremeno, i kao takav imao je na stolu ponude najvećih univerziteta, od kojih je izabrao onu North Caroline trenera Roya Williamsa koji mu je obećao značajnu ulogu već u prvoj sezoni. Marvin je kao šesti igrač tima dao značajan doprinos osvajanju šampionske titule u timu koji su predvodili Sean May, Rashad McCants i Raymond Felton. Sva trojica su kasnije završila iza Williamsa na draftu. Marvin Williams je tako kao najbolji šesti igrač u najboljem NCAA timu izabrao put kojim se češće ide i odlučio se za NBA draft. Njegov atleticizam i sirovi talenat nisu promakli čelnicima Atlante. Na njihovu veliku žalost… Ono što je još čudnije od samog izbora Williamsa kao drugog pika drafta je uporno i tvrdoglavo odbijanje čelnika Hawksa da se pomire sa pogrešnom procenom koje je kulminiralo potpisivanjem novog petogodišnjeg ugovora vrednog 40 miliona dolara 2009. godine. Umesto po umećima na parketu, Williams je u NBA za sada najviše upamćen po dva brutalna namerna prekršaja nad Rajonom Rondom u plejofu 2009. godine. Premalo za drugog pika bilo kog drafta.

Adam Morrison

Draft: 3. pik na draftu 2006. godine

Ko ga je draftovao: Charlotte Bobcatsi

Koga su mogli da draftuju: Rudy Gay, Rajon Rondo, Brandon Roy

NBA karijera: 7.5 poena, 1.4 asistencije, 2.1 skok, 3 sezone u Bobcatsima, dve u Lakersima

Gradacija lika i dela velikog Broja 23: Njegovo leteće visočanstvo> MJ sa brojem 45> MJ koji promašuje kucanje na AllStar meču> deset mesta prazno> MJ generalni menadžer. Tužno je gledati nekoga toliko velikog u svom poslu kako se u drugoj ulozi snalazi kao Milka Canić u emisiji „Dobro jutro, Beograde“. Još uvek se nije stišao podsmeh zbog izbora Kwame Browna nekoliko draftova ranije, a Michael Jordan funkcioner pravi još jedan izbor za pamćenje. Ovoga puta, izabrao je najboljeg napadača NCAA lige koji je u juniorskoj sezoni prosečno postizao 28 poena po meču. Na nesreću, u NBA je zaigrao njegov brat blizanac koji je loptu kroz obruč uspevao da probaci ređe nego maskote koje na poluvremenu gađaju sa pola terena. Pre osvajanja dva šampionska prstena kao ljudski ventilator na klupi Lakersa i uveseljavanja publike u Pioniru, Morrison je imao fantastičnu NCAA karijeru u dresu Gonzaga Bulldogsa, pogotovo poslednju sezonu u kojoj je zabeležio 13 30+ i 5 40+ mečeva. Najbolji strelac koledž košarke ipak nije uspeo da napravi korak u svet profesionalnog sporta, što zbog dijabetesa sa kojim se konstantno bori, što zbog teže povrede kolena nakon (solidne) ruki sezone, a delom i zbog, hm, zanimljivog  mentalnog sklopa.

Greg Oden

Draft: 1. pik na draftu 2007. godine

Ko ga je draftovao: Portland Trailblazersi

Koga su mogli da draftuju: Kevin Durant, Al Horford, Marc Gasol, Joakim Noah

NBA karijera: 9.4 poena, 4.5 skokova, 1.4 blokade, 6 sezona u Trailblazersima

Portland. Centar. Visoki pik. Neke stvari se nikada neće promeniti, neki ljudi nikada neće naučiti. Ipak, Kevin Pritchard je na draftu birao ono što je video – najdominantnijeg igrača koledž košarke. Oden se svojim gabaritima i stilom igre često na parketu isticao više nego osmak među trećacima. Fizička dominacija, začinjena zrelom igrom i odličnom centarskom tehnikom, napravila je od Odena must have igrača za svaki NBA tim, pa i za Portland. Kako to obično biva sa Portlandom, čija je hala verovatno sagrađena na prastarom indijanskom groblju nekog od domorodačkih plemena, Oden u NBA nije uspeo da pokaže delić onoga sa koledž terena. Igrom sudbine, nesuđeni Portlandov izbor je postao jedan od najboljih igrača lige. It’s all just a little bit of history repeating, što bi rekla Shireley Bassey. Za loš start Odena u svetu profesionalnog sporta zaslužna je teška povreda kolena koja je od njega napravila dvogodišnjeg rukija. Ni pored „popravnog“, Oden nije uspeo da se ustali u timu ni u bilo kojoj statističkoj kategoriji. Vremenom je i on pomislio da možda nije problem u njemu, nego u samim Trailblazersima, pa je potražio sreću u šampionskom timu Miamija.

Joe Alexander

Draft: 8. pik na draftu 2008. godine

Ko ga je draftovao: Milwaukee Bucksi

Koga su mogli da draftuju: Brook Lopez, Roy Hibbert, Nicolas Batum, Nikola Peković

NBA karijera: 4.2 poena, 1.8 skokova, 0.7 asistencija, 1 sezona u Bucksima, 1 u Bullsima

To šo niste birali među prva tri na draftu ne znači da ne možete napraviti jednu od većih grešaka u istoriji drafta. Naprotiv. Joe Alexander je svojevremeno bio prosečan koledž igrač sa nadprosečnim atletskim sposobnostima. Njegov odraz, brzina i eksplozivnost koje je pokazao na preddraft merenjima oduševile su mnoge NBA skaute koji su u njemu videli smrtonosnu kombinaciju atletskih sposobnosti i ubitačnog šuta spolja. Ništa od toga nije preneo u NBA. Nakon sezone u Bucksima u kojoj nije uspeo da stigne ni do pet poena po meču, odigrao je još osam mečeva u Bullsima i to je bilo sve što je ovaj osmi pik pokazao. Skoro svi igrači birani nakon njega na draftu su pokazali bar kakvu-takvu profesionalnu formu, svi osim njega. Ovaj belac koji ume da skače će, ako ništa drugo, biti upamćen po tome što je prvi igrač rođen na Tajvanu koji je zaigrao u NBA. „Zaigrao“ je u ovom slučaju možda malo teža reč.

Hasheem Thabeet

Draft: 2. pik na draftu 2009. godine

Ko ga je draftovao: Memphis Grizzliesi

Koga su mogli da draftuju: James Harden, Ricky Rubio, Tyreke Evans, Steph Curry, Brandon Jennings, Jrue Holiday,…

NBA karijera: 2.3 poena, 2.8 skokova, 0.9 blokada, 2 sezone u Grizzliesima, 2 u Rocketsima, 1 u Portlandu, trenutno u Oklahomi

„Uh, uzmi ovog visokog, takav nam treba!“ „Ali, da sagledamo i druge opcije, na ovom draftu je izuzetna klasa plejmejkera…“ „Ma, kakav plejmejker, toga ima i u razvojnoj ligi, uzmi ovog od 220cm, nema greške sa tolikim igračima!“ Vrlo je verovatno da razgovor između operativaca Memphis Grizzliesa pred draft 2009. godine nije baš ovako tekao, ali je poenta donekle pogođena. Hasheem Thabeet nije jedna od onih misterioznih prevara NCAA lige koja poturi statističku bombu koja se pokaže u toritomasovskom izdanju na velikoj sceni, on je samo igrač koji je kroz celu NCAA karijeru radio ono što najbolje zna: skakao, blokirao i ponekad, davao koševe. Ako su ljudi u Memphisu očekivali košgetersku mašinu prefinjene tehnike, to je već njihov problem, Thabeet nikada nije bio takav igrač. Njegov maksimum kojem se može nadati je da postane tip igrača poput Dikembe Mutomba. Ne Mutombo, nego tip igrača poput njega. Sa svega 26 godina, još uvek ima šansu da napravi svoje ime u svetu profesionalnih košarkaša, ali će ga zauvek pratiti zvanje jednog od najvećih draft busteva u istoriji.

Cela priča oko promašaja i pogodaka na NBA draftu je ustvari naknadna pamet. Ali je strašno zanimljiva, zar ne? Ipak, treba razumeti i te ljude, u tom trenutku baš taj igrač je bio ono što njima najviše treba. Kasniji splet okolnosti i igre sudbine su samo začinile stvari. Draft bustova će uvek biti, kao i uopšte pogrešnih odluka. Valjda je to ono što nas čini ljudima? Pozdrav do sledećeg čitanja, ’Toine

 

Pročitajte i   Ludilo u genima
550 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *