Neko čeka mart zbog temperatura u plusu, neko zbog ljubavi (mačke, npr.) a ja zbog košarke. March Madness, baby!. Za one koji su oduvek hteli da znaju kako NCAA turnir funkcioniše, a nisu smeli da pitaju:
Na završnom NCAA turniru (čiji se format menja češće nego trener u KKCZ
učestvuje 68 ekipa. Mnogi možda ne znaju da u NCAA postoji 31 konferencija (!) i pobednici konferencijskih turnira se kvalifikuju za turnir (sve konferencije imaju kvalifikacione turnire osim Ivy League, gde ekipa sa najboljim skorom u regularnom delu ide na turnir). To je ok. A sad kreće ludilo za koje mnogi krive komuniste. Ostalih 37 ekipa bira takozvani Selection Committee ("Komitet"
), odnosno sama NCAA liga. To je ono što mnogi zameraju sistemu takmičenja jer mnoge ekipe (ne)zasluženo igraju po pozivu.
Ekipe učesnice se dele u 4 geografska regiona, svaki sa minimum 16 ekipa, gde se "Komitet" trudi da na regionalnim turnirima učestvuju lokalne ekipe, odnosno poštuje se "geografski kodeks". Ove godine regioni su East (domaćin regionalnog turnira je Boston), South (Atlanta), West (Phoenix) i Midwest (St. Louis). E sad opet "komitet" stupa na scenu: svim timovima se dodeljuju statusi nosilaca, od 1 pa do 68. NCAA ne objavljuje listu nosilaca po brojevima, već deli timove na sledeći način: prva četiri tima se raspoređuju u 4 formirana regiona i dobijaju status regionalnih #1. Zatim se sledeća 4 tima raspoređuju u regione i postaju regionalni #2, i tako sve dok se ne rasporede svi timovi. Tako se u stvari dobijaju i četiri regiona rangirana po jačini. U polufinalu turnira se sastaje pobednik regiona u kojem su bili najbolje plasirani timovi (tj. regularni #1, #5, #9,...) protiv pobednika "najslabijeg" regiona (u koji su smešteni regularni #4, #8, ...), a u drugom polufinalu naravno "drugi" region po jačini protiv "trećeg". Navodnici su neophodni što zbog ljudskog faktora koji određuje nosioce, to zbog veoma male razlike u kvalitetu vrhunskih NCAA ekipa. "komitet" se trudi da se na turnirima, ako je moguće, ne sastaju timovi iz istih konferencja sve do regionalnih finala, takođe i da se izbegnu "revanši" prošlogodišnjih mečeva. Komplikovano? Verujem da i u NCAA imaju u kancelariji stiker sa svim ovim pravilima, da se i oni ne pogube...
Format takmičenja:
- The First Four: svrha ovog "predturnira" je da se 68 ekipa svede na 64 (4 regiona po 16 ekipa). Da ne bi sve bilo jednostavno, ovde se ne takmiči uvek 8 najslabijih ekipa, već 4 najslabija pobednika konferencijskih turnira i 4 najslabije ekipe koje je "komitet" pozvao. Ovde otpadaju prve 4 ekipe na turniru (u USA ove timove nazivaju "4 debele sestre" koje dobiju poziv na bal, ali niko ne želi da pleše sa njima)
- The Second Round ("Runda 64"): regionalni #1 igra protiv regionalnog #16, #2 vs #15, ... Time se dobija 8 ekipa po regionu, ukupno 32
- The Third Round ("Runda 32"): pobednik meča #1-#16 iga protiv pobednika #8-#9, i tako u krug... Ostaje 16 ekipa.
- The Regional Semi-finals ("Sweet Sixteen) i Regional Finals ("Elite Eight"): analogno prethodnoj rundi, ovi mečevi se igraju sve do regionalnih finala koji se igraju u gradu domaćinu regionalnog turnira (ovde se vodi računa o neutralnosti terena). Pobednici regionalnih turnira odlaze na veliki F4.
- The Final Four: e ovo je već svima poznato. Ogromne arene ispunjene studentima (i studentkinjama), roditeljima, komšijama, menadžerima, najobičnijim navijačima... i ludilo na terenu. Superbowl u američkom fudbalu je najgledaniji sportski događaj u USA kad je u pitanju jedan meč, ali NCAA turnir nema premca kada su turniri u pitanju. Ove godine, F4 se igra u Lousiana Superdome u New Orleansu. Evo i termina odigravanja turnira:
http://sports.espn.go.com/ncb/news/story?id=6310874. Evo i sajta na kojem možete videti potencijalne učesnike turnira prema prognozi ESPN-a:
http://espn.go.com/mens-college-basketball/bracketology
Uživajte!
Ne treba podsećati da je najveća draž turnira tzv. Cinderella (Pepeljuga) sistem, odnosno svi mečevi se igraju bez serija, na jednu dobijenu.