Teme vezane uz Evroligu, Evrokup, evropske lige... sve vezano uz evropsku košarku
Sinoć je počeo i Evrokup, takmičenje nikad slabije iskreno, nema tu nekih jakih klubova niti preterano jakih igrača koji bi mogli da prave razliku na EL nivou. Izgleda da je prošla sezona bila prekretnica i da je sve što je valjalo, uz odstranjivanje klubova iz Rusije napravilo veliku razliku EL i EK, te da su se promovisali novi EL u vidu Valensije, Partizana i Virtusa, a ostao u najjačem društvu i Monako. Plus su tokom leta ekipe, koje ove godine ne igraju EL, a u kojima smo imali jakih igrača u EK očerupane te je tamo ostao neki malo više upitan kvalitet. Deluje da su bliže kvalitetu te ekipe FIBA Ligi šampiona nego EL, mada možda to i jeste poenta EL bila...

Kako bilo, bacio bih par zanimljivosti.

Kao što je godinama najavljivano, da će se razvijati London i Pariz kao košarkaški centri, nakon što je Berlin to postao u prošloj deceniji, sada se i ostvarilo to te imamo u drugom rangu evropske košarke po jedan klub iz glavnog grada Velike Britanije i Francuske. Umesto ekipa iz Rusije, ali i onih iz Turske i Italije koje su otišle pod okrilje FIBA organizacije, na košarkašku mapu starog kontinenta dospela su dva nova tima: London Lions i Paris Basketball.

Predstavio bih i timove, jer su mi nekako simpatični, pogotovo Lionsi :D ...

Prva stvar koja mi u oko upada da su timovi upitnog kvaliteta i da su na njihovo čelo dovedeni treneri od preko bare, odnosno stručnjaci sa bez iskustva rada u Evropi, kao i sa ne tako zvučnim CV rada u seniorskoj konkurenciji. Ekipa iz Londona za šefa struke postavila je trenera iz SAD, koji je do sada radio u Kanadi i koji ima ukupno 2 sezone rada kao glavni trener u seniorskoj konkurenciji, dok su ljudi iz Pariza na čelo struke stavili američkog stučnjaka koji ima iza sebe 15 godina rada kao pomoćnik na NBA nivou i dve godine rada kao glavni trener u G ligi i Australiji.

London Lions se sastoje od većinom domaćih igrača koji su iskustvo sticali po najčešće Španiji, od nekih zvučnijih domaćih tu su Tarik Filip, kao poznavaocima regionalne košarke Devon Van Ostrom (igrao za Cibonu i MZT) uz nekoliko vrlo zanimljivih stranaca kao što su:
Vojček Hruban - pakleni šuter reprezentacije Češke,
Sem Deker - amerikancem sa zanimljivim NBA CV, koji je igrao na EK niovu u Turskoj i Rusiji, solidan EK šuter,
Kostas Kufos - iskusni centar sa zavidnim NBA i EL CV,
Tomislav Zubčić- koji je tamo bukvalno #bogibatina, čovek je uzeo u sinoćnem meču 21 šut iz igre i 8 skokova, inače Zubčić je igrao vrlo dobro u prethodnim mandatima u Jeniseju,Tofašu i slično, gde je imao brutalne brojke.

Pariz sa druge strane ima nešto slabiji roster i po imenima i po kvalitetu. Tim sačinjen takođe sa domaćim igračima upitnog kvaliteta, uz svega dva meni poznata igrača, kao i dva igrača iz SAD:
Akesel Tupan - bivši reprezentativac Francuske i igrač sa par sezona u NBA i EL,
Amar Gegić - bivši igrač Partizana i Cibone
Kajl Alman - SAD bek koji je igrao u Grčkoj i Letoniji prošlih godina
Tajron Valas - SAD bek koji je zadnje 4 godine proveo na relaciji NBA - G liga.

Kad smo kod EK, zanimljivost da u istom i dan danas igra jedna legenda EL - David Mos, nekadašnje krilo one paklene Sijene, koji danas ima 39 godina i nastupa za Brešu. Sinoć je gospodin na parketu protiv Huventuda proveo 9 minuta.
De Kolo srusi Barsu sekund do kraja
Cini mi se da ni Saras nece napraviti neki rezultat kako stvari sad stoje
Mozda bi Barsa mogla pojuriti Lasa, boljeg trenera nema na trzistu, a vjerujem da bi on imao jak motiv zbog nacina na koji je otjeran iz Reala
Salvatore Guliano napisao: Uto Jan 24, 2023 10:57 am @grobi

Što se tiče ove tvoje konstatacije oko Entonija Parkera, kažeš da nije bilo tako dobrih igrača kao on u Evropi od tada. A šta je sa Deronom Vilijamsom i Alenom Ajversonom u Bešiktašu onomad? Da li oni mogu da se mere sa tim? Nisam gledao Parkera lično pa zato pitam.
Dobrih amera u smilu da su igrali ono sto je igrao Parker u Makabiju. Onakva domanacija nije, niti ce ikada biti vidjena od jednog amera u evropskoj kosarci. Sa ovim moze da se slozi i mora bilo ko ko ga je gledao i voleo bih forumasi da napisu sta misle o tome. Cak ce se i Zex(najlimitiraniji ikad)sloziti oko ovog. :D :lol:

Poslednja izmena od Gsk133 u Uto Jan 24, 2023 11:22 am, izmenjeno 2 puta ukupno.
Parker je definitivno bio jedan od najboljih Amera, pogotovo što je njegovu ličnu statistiku pratio i timski uspjeh sa Maccabi-jem.

Naravno da veze sa životom nema ovo što Grobi navodi da je on najdominantniji Amer koji je ikada igrao u Evropi, čak ne računajući pomenute Iverson-a i Williams-a jer su oni igrali pod različitim okolnostima.

Evo jedan link sa čalnkom iz 2017.god. Za Wilkins-a i McAdoo-a sam znao iz glave, a neke od ovih ni ja nemam pojma ko su.
https://www.eurohoops.net/en/euroleague ... rs-europe/

Što se tiče današnjeg pojavljivanja američkih igrača u EL, lako je objašnjivo što ih nema u tolikom broju kao nekada. Trenutno, sve što vrijedi, bilo da je Amer, Evropljanin ili Australac, to je u NBA. Oni koji ne mogu pronaći adekvatnu ulogu, radije idu u G-league gdje čekaju šansu jer i za par mjeseci u NBA mogu zaraditi više nego za godinu u EL. Naravno, ako je nekom do instant love, on ide u Kinu.
Zanimljivo mi je da je Kit Lengford ovako visoko rangiran, odličan strelac i igrač, dugo je bio u EL i drago mi je da sam ga gledao, što u Uniksu, što u Milanu, što u Panati kasnije... Od ostalih kao mlađa garda gledao sam i Holdena

A ko je najveće ime koje je igralo u Evropi, Ajverson realno?
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
ABA fantasy

Ugovor je produžen do kraja sezone, msm da tu obe&[…]