Teme vezane uz sve reprezentacije
Korisnikov avatar
By MileBL
Aleksandar Aco Petrović o Cedeviti, reprezentaciji, planovima...

Na EP-u želimo kreirati i pokoju senzaciju

Odlukom direktora Jadranske ABA lige Josipa Bilića, zbog vrijeđanja i pokušaja napada na sudiju Radomira Vojinovića, a nakon poraza Cedevite od Partizana, već bivši trener zagrebačkog kluba i aktuelni selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine Aleksandar Petrović dobio je tri meča suspenzije.

Popularni Aco bi, pak, s obzirom na to da je odmah poslije poraza kojim je hrvatski euroligaš izgubio šanse za finalni turnir ABA lige, podnio ostavku, trebao odraditi kaznu nakon što preuzme novi klub u regionalnom takmičenju.

Logična odluka

- Kaznu nisam ni akceptirao, jer sam definitivno završio i s regionalnom i s hrvatskom ligom. Nakon 36-37 godina participacije, nakon što sam vodio Cibonu, Zadar, Cedevitu te reprezentaciju Hrvatske, jednom se mora podvući crta.

To je jedina i najlogičnija odluka - kaže proslavljeni košarkaš i trener iz Šibenika i ponavlja da je prethodna, kako kaže, "sudijska krađa u finalu Kupa Hrvatske protiv Cibone" bila kap koja je prelila čašu.

- Dugo sam u košarci i mogu dobro analizirati utakmicu. Kada vam uzmu 23 lopte, to je, onda, tendencija. Prije finala, bili smo u seriji od četiri pobjede i da smo tu utakmicu dobili, adrenalin bi nas nosio i protiv Solnoka i protiv Partizana. Siguran sam da ne bismo izgubili ni te utakmice u ABA ligi - smatra Petrović.

Tokom telefonskog razgovora Aco nam se jučer doimao opušteno i spremno da se, kako kaže, okrene budućnosti i poslu s bh. reprezentacijom.

- Vrijeme liječi rane, ali u svemu ovome najsretniji je Harun (Mahmutović, generalni sekretar Košarkaškog saveza BiH - op. a.), jer sada imamo više vremena da se zajednički posvetimo pripremama za Sloveniju. Već od 15. do 17. marta, zajedno sa stručnim štabom, stižem u Sarajevo kako bismo još jednom sve pretresli - ističe Aco te dodaje da će tada i ponaosob izanalizirati sve kandidate za Eurobasket u septembru.

Savović je korektan

- Ne znam hoćemo li tada objaviti širi spisak kandidata za Evropsko prvenstvo, ali ću sigurno održati jednu pres-konferenciju. Sada imamo više vremena i za završna lobiranja prema igračima koje bismo željeli imati u kadru.

Činjenica je da smo tokom prošle godine formirali okosnicu od 7-8 igrača, ali želimo proširiti kadar, jer ne namjeravamo biti samo sudionici Eurobasketa. Želimo i kreirati pokoju senzaciju - poručuje Aco, koji, za razliku od bh. javnosti, ne želi pritiskati pojedine igrače da se već sada izjasne o mogućem povratku u bh. selekciju.

- Tu, prije svega, mislim na Borisa Savovića iz Crvene zvezde. Dečko nam je veoma potreban, radi se o “vertikalnom” igraču, koji bi nam riješio probleme u kontroli skoka. Pored toga, vrlo je korektan i ja bih odluku, kada on bude spreman da je obznani, prepustio njemu - kaže Petrović.

Kuzmić bi nam koristio

Još je novih igrača koje bi Petrović želio uvrstiti na spisak, ali imena ne želi obznaniti dok ne dobije njihovu potvrdu. Cilj je, naravno, imati na pripremama i centra španskog Huventuda Ognjena Kuzmića.

- Korektno je da razgovore obavimo bez prisustva javnosti, dok se oni ne odluče. Meni je žao što nas je Kuzmić prošle godine napustio, jer nismo u poziciji da kažemo da nam je startni centar Elmedin Kikanović, Nedžad Sinanović ili Kuzmić.

Svaki od njih je različit i, u zavisnosti od protivnika, bit će starter. Zato bih volio imati Kuzmića, koji bi nam odlično došao protiv Srbije i Crne Gore, čiji su centri prave zvijeri pod košem, za razliku od latvijskih i makedonskih, koji izlaze i šutiraju izvana. Želim, međutim, da se i on odluči i prihvati borbu za minutažu - ističe Aco, kojem je drago što Kuzmić odlično koristi šansu u Huventudu.

Šta će odlučiti Mirotić?

Petrović ponavlja da naša grupa u Sloveniji (Litvanija, Makedonija, Crna Gora, Srbija, Latvija) nije nimalo naivna.

- Gledao sam Real protiv Žalgirisa u Euroligi kako bih obratio pažnju na krilo madridskog kluba Nikolu Mirotića. Ako i on odluči igrati za Crnu Goru, oni bi mogli imati zaista megamomčad - ističe naš selektor.
Korisnikov avatar
By MileBL
Zoran Planinic otkazao nastup na EP za Hrvatsku

http://kosarka.si/ep-2013-hrvati-zagoto ... planinica/

Inace Hrvati imaju dosta ozbiljnih igraca koji igraju EL, ako se ostali budu odazvali i ako budu imali dobrog selektora, mogu ostvariti dobar rezultat na EP.
Igrci kao sto su: Popovic, Ukic, Bogdanovic, Zoric, Loncar, Tomic, Barac, Tomas, Simon, Banic i drugi su izuzetno respektabilna ekipa.
Korisnikov avatar
By Peja
koji kreteni, umesto da se skupe, imaju i navijace, da sjebu i domacina i spance, oni kao debili
na bekovima su duplo jaci od nas, na pleju imaju planinaca koji je najbolji asistent el, tomic na centru, barac zamena, ....steta stvarno, imaju i dobrog selektora al kad su u glavu ludi
Korisnikov avatar
By MILOS OBILIC
Od svih Ex-Yu reprezentacija ne racunajuci nas Hrvatska je najaca jer njihovi igraci pruzaju sjajne partije po Evroligaskim parketima.Ipak to ne mora da znaci da ce biti u reprezentaciji.Niko im nije kriv sto su sami pobednicko postolje 95 i otad ih prati proklestvo.Planinic im izgeda nece igrati.Tomic im vise nije u formi tako da on i ne predstavlja veliki strah i trepet.
Dobre partije pruzaju Popovic,Ukic,Bogdanovic,Simon,Zoric,Loncar,Tomic centar,ali ipak nemaju oni ni trenera ni pravog vodju ekipe.Mislim da im je to upravo najveci nedostatak.
Korisnikov avatar
By Jomer
Aco Petrović objavio širi spisak košarkaša za EP u Sloveniji
Selektor Košarkaške reprezentacije BiH Aleksandar Petrović objavio je širi spisak igrača koji će konkurisati za Evropsko prvenstvo u Sloveniji (od 4. do 22. septembra).
Na spisku se nalaze: 1. Filip Adamović, 2. Armin Avdibegović, 3. Nemanja Gordić, 4. Adnan Pašalić, 5. Lamar Zackary Wright, 6. Nedim Buza, 7. Nihad Đedović, 8. Miralem Halilović, 9. Ante Mašić, 10. Nemanja Mitrović, 11. Dalibor Peršić, 12. Marko Šutalo, 13. Adin Vrabac, 14. Edin Bavčić, 15. Elmedin Kikanović, 16. Ognjen Kuzmić, 17. Jusuf Nurkić, 18. Alen Omić, 19. Boris Savović, 20. Nedžad Sinanović, 21. Andrija Stripanović, 22. Emir Sulejmanović, 23. Mirza Teletović.

Selektor je ranije potvrdio da će bh. tim do početka šampionata odigrati deset kontrolnih utakmica, od kojih će njih šest biti u periodu od sedam dana.

Podsjetimo, u grupi B u Jesenicima BiH će igrati protiv četiri selekcije država nastalih raspadom bivše Jugoslavije. Za plasman u drugu fazu takmičenja borit će se Srbija, Crna Gora, Makedonija, BiH, Litvanija i Latvija.
za Savovica manje vise , ali za Kuzmica mora da se borimo do kraja
Korisnikov avatar
By MileBL
Imace Bosna dobru ekipu, na svakoj poziciji imaju po dva solidna igraca, ipak najtanji su na poziciji tri (Bavcic, Masic), Savovic ce biti zamjena Teletovicu na cetvorci, centri Kikanovic i Sinanovic, bekovi Djedovic i Sutalo i plejevi Gordic i Rajt.
Korisnikov avatar
By familija
MileBL napisao:Imace Bosna dobru ekipu, na svakoj poziciji imaju po dva solidna igraca, ipak najtanji su na poziciji tri (Bavcic, Masic), Savovic ce biti zamjena Teletovicu na cetvorci, centri Kikanovic i Sinanovic, bekovi Djedovic i Sutalo i plejevi Gordic i Rajt.
Mislim da ce ovaj Persic igrati na trojci..zajeban igrac
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 324
NBA

Profesor doktor Bjelica Poslato sa JSN-L21 pomoć[…]

Fudbal

Radonjić opet dao gol, Marsej ušao u seriju[…]